وبلاگ

مقایسه جنجالی بیل گیتس؛ صنعت کامپیوتر با صنعت اتومبیل

زمانی بیل گیتس صنعت کامپیوتر را با صنعت اتومبیل مقایسه کرده و اظهار کرده بود: «اگر جنرال موتورز مانند صنعت کامپیوتر با تکنولوژی همگام شده بود ما همگی اکنون اتومبیل های ۲۵ دلاری
که با یک گالن سوخت ۱۰۰۰ مایل راه می روند داشتیم.»

در پاسخ به اظهار بیل گیتس، شرکت جنرال موتورز اظهار کرد که ” اگر جنرال موتورز مانند مایکروسافت با تکنولوژی توسعه یافته بود، ما همگی اتومبیل هایی را می راندیم که ویژگی های زیر را داشتند:

۱) اتومبیل شما بدون هیچ دلیلی هر روز دو بار خراب می شد.
۲) هر مرتبه که خط های جاده را از نو رنگ می کردند شما مجبور بودید تا یک اتومبیل جدید بخرید.
۳) اتومبیل شما گاهی اوقات بی هیچ دلیلی در آزاد راه از کار می افتاد و شما باید آن را به کنار جاده می کشیدید و همه پنجره ها را می بستید، اتومبیل را خاموش می کردید و آن را دوباره روشن می کردید و قبل از اینکه بتوانید ادامه دهید باید پنجره ها را دوباره باز می کردید.
۴) مکینتاش اتومبیلی درست کرد که با نور خورشید کار می کرد، مطمئن بود، پنج برابر سریع تر و دو برابر آسان تر برای رانندگی است اما فقط بر روی ۵ درصد از جاده ها می توانست حرکت کند.
۵) روغن، دمای آب و چراغ های هشداردهنده همه با یک چراغ هشدار واحد “خطا در ایمنی” جایگزین می شدند.
۶) کیسه هوای ایمنی قبل از باز شدن سئوال می کرد: آیا شما مطمئن هستید که می خواهید کیسه هوا باز شود؟
۷) گاهی اوقات، اتومبیل شما بدون هیچ گونه دلیلی قفل می شد و شما نمی توانستید وارد شوید مگر اینکه همزمان دستگیره در را باز می کردید و کلید را می چرخاندید و پایه آنتن رادیو را می گرفتید.(کنایه از کلیدهای Ctrl+Alt+Delete صفحه کلید کامپیوتر)۸) هر بار که جنرال موتورز یک اتومبیل جدید معرفی می کرد، خریداران می بایست تا رانندگی را دوباره از اول بیاموزند چون هیچ کدام از خصوصیات جدید مشابه اتومبیل قدیمی نبود.
۹) شما می بایست دکمه استارت را فشار می دادید تا موتور را خاموش کنید.
به نظر شما پاسخ کوبنده تر نبود؟ بهتر نبود بیل گیتس با این سطح شهرت و محبوبیت سنجیده تر صحبت کند؟ علم و هنر بازاریابی، بسیار شبیه زندگی است… کاش بجای عیب یابی در دیگران، عیب های خود را پوشش دهیم . . .

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره تلفنی رایگان

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره

در صورت نیاز به مشاوره می توانید فرم را تکمیل نمایید و یا با ما در ارتباط باشید.